Пелюшковий дерматит - Європейські принципи лікування та профілактики

Яка шкіра у новонародженої дитини?

В принципі, до моменту народження шкіра доношеного новонародженого повністю гістологічно структурована і представлена ​​базальним, зернистим, шипуватим, роговим шаром; в долонно-підошовної області - додатковим блискучим шаром. У доношеного новонародженого розвинені всі придатки шкіри - сальні і потові залози, волосся. Однак, анатомічна зрілість шкірного покриву не корелює з фізіологічною зрілістю, у діток спостерігається недостатня зрілість багатьох важливих функцій шкірного покриву новонародженого.

Шкіра новонародженої дитини та немовлят

Після народження дитина потрапляє в нові для себе умови, його шкіра повинна забезпечити механічний захист, зберегти оптимальну температуру тіла, перешкоджати проникненню різних мікроорганізмів, а також запобігти втраті вологи. І це далеко не всі функції шкіри, які починають працювати з великим напруженням в умовах вікової функціональної незрілості і агресивності зовнішнього середовища. Шкірний покрив, епідерміс, має певні механізми захисту, але вони можуть виявитися недостатніми при механічних або термічних ушкодженнях, надмірному впливі ультрафіолетового випромінювання (сонця), при тривалому контакті з водою, захворюваннях шкіри. До додаткових факторів ризику пошкодження шкірного покриву відноситься: генетична недостатність білків шкіри (в першу чергу філлагріна), ранній вік, порушення будови церамід (наприклад, при недостатньому споживанні поліненасичених жирних кислот), при контакті з агресивним / несприятливою зовнішнім середовищем, при стресі (а це теж буває у маленьких дітей!), при різних порушеннях трофіки, часто пов'язаних з проблемою нервової системи, при нераціональному харчуванні, при неправильному догляді за шкірою або при неадекватному лікуванні. Здавалося б, шкіру треба мити якомога частіше, але часте використання миючих засобів, призводить до витончення шару бар'єрних ліпідів і робить шкірний покрив новонародженого більш вразливим до дії патогенних мікроорганізмів, сприяє збільшенню втрати вологи.

 

Первородне змащення, що це таке і що з нею робити?

Пам'ятайте, коли народився ваш дитина, його шкіра була покрита первородним (таким сироподібним) мастилом, яке називається (Vernix caseosa) - це своєрідна плівка, що захищає шкіру плода і притаманна тільки людям. Вона служить хімічним і механічним бар'єром ще внутрішньоутробно і допомагає адаптуватися дитині до нових умов зовнішнього середовища, вона складається з води, ліпідів і білків.

Vernix Caseosa - первородне змащення

 

Чому зараз Всесвітня Організація Охорони Здоров'я рекомендує залишати первородну мастило після первинного осушення новонародженого в пологовому залі?

Виявилося, що це змащення сприяє дозріванню верхнього шару шкіри, містить антимікробні речовини, які активні проти бактеріальних і грибкових збудників, покращує зволоження шкіри і зменшує втрату вологи в післяпологовий період, тим самим підтримуючи пружність і еластичність шкірного покриву новонародженого, сприяє зміні pH шкіри в кислу сторону, що полегшує колонізацію шкіри корисною мікрофлорою після народження. А наявність в її складі амінокислот (глутаміну), сприяє швидкій проліферації клітин, забезпечує трофічну функцію і відновлення шкіри в разі її пошкодження.

Що відбувається при неправильному догляді за шкірою?

При неправильному догляді за шкірою у дітей раннього віку часто виникає пелюшковий дерматит або іноді це називають пелюшковим висипом, попрілостями, при якому з'являється запалення шкіри в місцях контакту з підгузником, пелюшками.

Пелюшковий дерматит у дітей / висип / попрілості

Важливим фактором розвитку такого запалення, є тривалий контакт шкіри з вологою поверхнею підгузника, що веде до мацерації і порушення захисної функції шкіри. Подразнюючу дію сечі, калу, травних ферментів, зміна кислотності шкіри під підгузником, бактеріальна і грибкова інфекція теж відіграють важливу роль у розвитку та підтримці запального процесу. У такої дитини з'являється почервоніння (ерітема), невелике лущення, в подальшому можуть з'явитися поверхневі ерозії на опуклих поверхнях статевих органів і сідниць, саме там, де є хороший контакт з підгузником. Дитина може стати більш неспокійним, плакати під час зміни підгузників, туалеті шкіри сідниць і генітальної зони. Якщо ми вчасно не вжили заходів, то через пару днів додається вторинна інфекція, часто приєднується грибок - кандида і ми маємо купу додаткових проблем. Запальна реакція посилюється, поширюється і викликає досить велике занепокоєння у дитини і відповідно у батьків. Характерні ураження шкіри можуть також локалізуватися в пахвових областях, на шиї, в шкірних складках. Лікарі виділяють первинний дерматит: основні причини - нераціональний догляд і конституціональні особливості дитини, і вторинний пелюшковий дерматит: розвивається у хворих з вродженими і алергічними захворюваннями шкіри. У деяких випадках може розвинутися важкий, але на щастя рідкісний варіант пелюшкового дерматиту - який називається ерозивний дерматит Жаке

Ерозивний дерматит Жаке

При якому з'являються виразки з чіткими краями і ерозії з піднятими краями.

 

Що може провокувати розвиток пелюшкового дерматиту

Пелюшковий дерматит причини

 • Подразнення шкіри від калу, особливо якщо у дитини схильність до проносу і від сечі, при не дуже якісних підгузниках;
 • Зайве припасовані підгузники або одяг, яка натирає шкіру, і може привести до появи висипу.
 • Подразнення від нових речей і продуктів гігієни - шкіра вашої дитини може реагувати на дитячі серветки, нову марку одноразових підгузників або миючий засіб, відбілювач або пом'якшувач тканини, які використовуються для прання підгузників. Інші речовини, які можуть посилити проблему, включають інгредієнти, що містяться в деяких дитячих лосьйонах, порошках і маслах.
 • Бактеріальна або грибкова інфекція. Те, що починається як проста шкірна інфекція, може поширитися на навколишній регіон. Область, покрита підгузником - сідниці, стегна і геніталії - особливо вразлива, тому що вона тепла і волога, що робить її ідеальним місцем розмноження бактерій і дріжджів. Ці висипання можна знайти в складках шкіри, і навколо складок можуть бути розкидані червоні цятки.
 • Нова їжа дитини. Коли діти починають їсти тверду їжу, зміст їх калу змінюється. Це збільшує ймовірність попрілостей. Зміни в раціоні вашої дитини також можуть збільшити частоту стільця, що може привести до попрілості. Якщо ваша дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, у нього може розвинутися попрілість у відповідь на те, що з'їла мама.
 • Ніжна шкіра. У дітей з шкірними захворюваннями, такими як атопічний дерматит або себорейний дерматит (екзема), ймовірність появи попрілостей може бути вище. Однак роздратована шкіра при атопічний дерматит і екземі в першу чергу вражає ділянки, відмінні від області підгузника.
 • Застосування антибіотиків. Антибіотики вбивають бактерії - як хороші, так і погані. Коли дитина приймає антибіотики, зменшується кількість бактерій, які контролюють ріст грибків / дріжджів, що призводить до попрілості через грибкової інфекції. Використання антибіотиків також збільшує ризик виникнення проносу. Грудні діти, чиї матері приймають антибіотики, також піддаються підвищеному ризику попрілостей.

 

Профілактика пелюшкового дерматиту - основні принципи:

 1. Кращий спосіб запобігти попрілості - тримати область підгузника в чистоті і сухості.
 2. Використовуйте хороші, якісні підгузники, які мають хороші поглинають (абсорбуючі) характеристики, що допомагає підтримувати хороший стан і нормальний рН шкіри, що запобігає розвитку інфекції;
 3. Міняйте підгузник в максимально швидко після дефекації, при необхідності робіть це під час сну дитини.
 4. При забрудненні шкіри використовуйте водопровідну воду і м'які миючі засоби, наприклад спеціальне дитяче мило, з нейтральним рН і без запаху. Не використовуйте серветки, що містять спирт або ароматизатори.
 5. Не розтирайте шкіру, коли ви її миєте, намагайтеся як би промокнути цю зону, коли витираєте попку, тертя може посилити подразнення шкіри. Вплив повітря на шкіру - природний і м'який спосіб висохнути. Після того, як ви помили попку спробуйте покласти дитину на великий рушник і пограти з ним, поки шкіра не висохне.
 6. Не використовуйте в зоні підгузників розчини, які містять спирт, це сильно пересушує шкіру
 7. Не перетягуйте підгузники. Щільні підгузники запобігають потраплянню повітря в область підгузника, що створює вологе середовище, сприятливе для висипу на підгузниках. Щільні підгузники можуть також викликати роздратування в області талії або стегон.
 8. Дайте дитині більше часу побути без підгузника. Коли це можливо, дайте дитині ходити без підгузника. Провітрюйте шкіру вашої дитини, дозволяючи дитині ходити без підгузника і мазі протягом коротких періодів часу, можливо, три рази в день по 10 хвилин кожен раз, наприклад, під час засипання.
 9. Купайте дитину щодня. Поки висип не зникне, кожен день нехай він приймає ванну. Використовуйте теплу воду з м'яким милом без запаху
 10. Якщо ви використовуєте багаторазові підгузки, дуже бажано використовувати нейтральну дитячу мазь, яка значно зменшують ризик подразнення шкіри і створюють своєрідну прошарок між шкірою і підгузником.  Мазь для профілактики, а не для лікування. 
 11. Подумайте про використання мазі регулярно. Якщо у вашої дитини часто з'являються висипання, наносите захисну мазь при кожній зміні підгузника, щоб запобігти роздратування шкіри. 
 12. Після зміни підгузників добре вимийте руки. Миття рук може запобігти поширенню бактерій або дріжджових грибків в інші частини тіла вашої дитини або іншим дітям.
 13. У минулому було прийнято використовувати порошки, такі як кукурудзяний крохмаль або порошок тальку, для захисту шкіри дитини і поглинання надлишкової вологи. Лікарі більше не рекомендують це. Крім того, що вдихається порошок може дратувати дихальні шляхи дитини.

 

Європейські принципи профілактики пелюшкового дерматиту - АВСDE стандарт

Air – аерація - Кращий засіб від попрілостей - зберегти шкіру вашої дитини максимально чистою і сухою.

Barrier - захист і збереження бар'єрних властивостей епідермісу: уникати використання агресивних гігієнічних засобів, обмежувати використання спиртовмісних лосьйонів, ароматизаторів або присипок з профілактичними цілями, використовувати емоленти, мазі які не тільки відновлюють бар'єрну функцію шкіри, а також надають регенеруючу і протизапальну дію
Cleaning – очищення

Diapper - ретельний вибір підгузників і заміна підгузників якомога швидше після дефекації (спробуйте самі походити в такому підгузку!)

Education - навчання батьків правильному догляду. Створення та проведення навчальних програм. Тобто те, що ми зараз і робимо з вами! Бачите, які ми з вами молодці!

 

Якщо висип зберігається, незважаючи на домашнє лікування, ваш лікар може призначити:

 • Крем з кортикостероїдами, наприклад гідрокортизоновий
 • Протигрибковий крем, якщо у вашої дитини грибкова інфекція
 • Топические або оральні антибіотики, якщо у вашої дитини є ознаки бактеріальної інфекції
 • Якщо висип зберігається, незважаючи на призначене лікування, ваш лікар може порекомендувати звернутися до дерматолога.

 

Коли Вам потрібно швидше звернутися до лікаря

 • Коли висип виглядає незвично, є гнійники або водянисті пухирці
 • Якщо дитині стає гірше, незважаючи на домашнє лікування
 • Якщо є кровотечі, свербіж або слиз
 • Якщо ви помітили, що дитина плаче при сечовипусканні або дефекації, тобто йому боляче
 • Якщо шкірні зміни супроводжуються лихоманкою

 

Як вибрати мазь для профілактики і лікування пелюшкового дерматиту?

Така мазь має:

 1. Мати доведену клінічну ефективність і безпеку у дітей
 2. Покращувати природний захист шкіри
 3. Підтримувати оптимальний рівень вологості
 4. Утримувати інгредієнти з документованої безпекою і користю
 5. Не містити зайвих інгредієнтів
 6. Не містити потенційно токсичних інгредієнтів.
 7. Не містити потенційних сенсибілізаторів і подразників, таких як ароматизатори.
 8. Не містити антисептиків і консервантів.
 9. Мати приємну консистенцію і легко наноситися на шкіру, нею має бути приємно користуватися.
Деспантенол і ланолін- підсилюють природний захист шкіри, покращують її регенерацію і створюють захисний бар'єр між шкірою і зовнішніми подразниками. Це є один з кращих, на сьогоднішній день, засобів для профілактики і лікування пелюшкового дерматиту. 

Дексапентол швидко абсорбується шкірою, після чого відразу перетворюється на пантотенову кислоту, яка, в свою чергу, відіграє центральну роль в метаболізмі кожної клітини і має регенеративні, ранозажівлющіе і захисні властивості.

Декспантенол

Декспантенол, або провітамін В5, є похідним пантотенової кислоти, в організмі перетворюється в пантотенову кислоту і бере участь в обмінних процесах. Пантотенова кислота є складовою частиною коферменту А і знаходиться в мембранах всіх здорових клітин. Кофермент А, як кофактор численних енергопродукуючої реакцій, бере участь в регенерації шкіри і слизових оболонок, нормалізує клітинний метаболізм, прискорює поділ клітин, збільшує міцність колагенових волокон. Механізм дії пантотенової кислоти заснований на нормалізації обміну речовин в клітинах шкіри, що сприяє збільшенню міцності колагенових волокон (вони знаходяться в середньому шарі шкіри і тримають її у вигляді каркаса) і надає легкий протизапальний ефект. Вона покращує забезпечення клітин енергією і поживними речовинами, сприяє виробленню антитіл, стимулює зростання і відновлення клітин і тим самим покращує загоєння пошкодженої шкіри. Результатом поліпшення обміну речовин є стимуляція процесу відновлення тканин, тому при нестачі пантотенової кислоти відбувається порушення освіти кератину. Одним з переваг дексапантенол є той факт, що вітамін В5 має невелику молекулярну масу. Його невеликі частинки здатні проникати навіть в найглибші шари шкіри, аж до рогового шару, що є головним козирем в дитячій косметиці сьогоднішнього дня. Таким чином, певні молекули здатні притягувати до себе воду, що дозволяє живити і зволожувати шкіру на найглибшому рівні. Практика використання декспантенола показала, при його використанні шкіра завжди насичена вологою. Крім того, цей компонент має хорошу доказову базу в Європейських дослідженнях.

Інший дуже корисний компонент - це ланолін, який забезпечує зволоження шкіри, формує захисний бар'єр проти зовнішніх подразників.

Ланолін

Ланолін - повністю натуральний компонент, проводиться сальними залозами вівці, по ліпідному складу дуже схожий на секрет сальних залоз людини. Ланолін має прекрасні зволожуючі і пом'якшуючими властивостями, він добре пов'язує і утримує вологу, здатний утримувати в два рази більше води, ніж важить сам, і при цьому не втрачає в'язкості. Він захищає шкіру від несприятливих зовнішніх чинників, утворюючи тонку плівку на її поверхні, при цьому запобігає тертя шкіри в місцях складок, яке є однією з причин дерматиту. Доведено його висока безпека. Це єдина речовина, яка дозволена в США для застосування і у новонароджених, і на сосках у жінки, яка годує,  як засіб, який загоює рани. Крім того, Ланолін в складі мазей не потребує консерванти. Він сам може виконувати функції консерванту для інших речовин.

Тільки правильний догляд, дотримання гігієни, оптимальний вибір косметичних засобів, що підтримують захисний бар'єр шкіри, попередять розвиток захворювань шкіри немовлят і дітей раннього віку. При цьому необхідний адекватний контроль вологості і рН шкіри для підтримки її здорового стану в області під підгузником. Відповідний догляд здатний запобігти виникненню пелюшкового дерматиту і прискорити загоєння уражених ділянок шкіри. І, природно, крім частої зміни підгузника, аерації і делікатної очищення шкіри, необхідне використання захисного крему при кожній зміні підгузника. Це рекомендують в якості додаткового захисного засобу для профілактики і лікування дерматиту легкого та помірного ступеня тяжкості. Саме комбінація дексапантенол і ланоліну показала відмінний профілактичний ефект, створюючи ідеальний тривалий бар'єр між шкірою і підгузником або пелюшками. Крім того, таку мазь, з ефектом можна використовувати для регулярного профілактичного догляду за молочними залозами у жінок, які годують груддю, для лікування подразнень і тріщин сосків, для зволоження сухої шкіри. Мазь з таким складом можна використовувати і у недоношених дітей, шкіра яких дуже ніжна і чутлива. 

Ланолін - бепантен

Якщо ви все робите правильно, не бачите хорошого ефекту, то вам належить обратись до врачу, він уточнить, що у ребенка, провести диференційовану діагностику з себорейним дерматитом, атопічним дерматитом, періодичним стрептококковим целюлітом, з дефіцитом цинки, глистами (ентусіозним синтетиком) Лангерганса, синдромом мальабсорбції, хворобою Крона та іншими випадками, назначити адекватне лікування.

Таким чином пелюшковий дерматит - це поєднання особливостей ніжної дитячої шкіри і недостатнього догляду за нею. Виконуючи нескладні правила догляду, підмивання і використовуючи спеціальні мазі для профілактики ви можете добитися того, що ваша дитина буде мати здорову чисту шкіру і радувати вас своїм гарним настроєм!

Відео: Пелюшковий дерматит профілактика та лікування: 

 

 

Нехай Ваші діти будуть здорові та успішні ! heart